Ogórki małosolne to najczęściej przygotowywany przysmak ze świeżych ogórków. Uwielbia je chyba każdy. Są bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu i gotowe już po 2 dniach.
Wiele osób zastanawia się jak zrobić ogórki małosolne? Okazuje się, że bardzo łatwo. Należy trzymać się odpowiednich składników i proporcji. U nas w domu zawsze panowałam zasada, że na litr wody przypada łyżka stołowa soli i takiej zasady się trzymam. Oczywiście możecie zwiększać bądź zmniejszać ilość soli pod swój smak.
Do przygotowania ogórków małosolnych najlepiej użyć produktów z własnej uprawy lub ze sprawdzonych miejsc. Dobrze sprawdzają się ogórki o mniejszych rozmiarach.
PRZEPIS NA OGÓRKI MAŁOSOLNE
Składniki na 1 litrowy słoik
- 500 g świeżych ogórków
- 3 cm korzenia chrzanu
- 3 ząbki czosnku
- 2 gałązki kopru
- 1 liść chrzanu
- 2 liście laurowe
- 1/2 łyżki soli
- 0,5 litra wody
Wykonanie
- Ogórki myjemy pod bieżącą i zimną wodą.
- Czosnek, chrzan oraz koper również płuczemy pod wodą. Chrzan kroimy na mniejsze kawałki, czosnek obieramy i dzielimy na ząbki.
- Słoiki powinny być wcześniej odpowiednio przygotowane, przede wszystkim czyste i wyparzone.
- 500 ml wody zagotowujemy i dodajemy 1/2 łyżki soli. Najlepiej wybrać sól kamienną niejodowaną. Całość dokładnie mieszamy, by sól się rozpuściła i odstawiamy do przestygnięcia.
- Na dole słoika układamy chrzan, odrobinę kopru, czosnek, liść laurowy. Ogórki dosyć ciasno układamy obok siebie, w pionowej pozycji, jasną częścią ku górze. Między ogórki wpychamy pozostały czosnek, chrzan, liście laurowe i koper.
- Całość zalewamy letnią wodą z solą, do całkowitego zakrycia ogórków. Słoik zakrywamy gazą lub wieczkiem. Nie zakręcamy ich szczelnie, powinny mieć dostęp powietrza.
- Słoik z ogórkami odstawiamy w zacienione miejsce. Spożywamy w przeciągu 2 do 7 dni od przygotowania.